Nevşehir Haberleri, Nevşehir Son Dakika Haberleri, Son Dakika Haberleri

“Erkeklerde kanser görülme oranı arttı”

Yrd. Doç. Dr. Yıldız Keleş, 1-7 Nisan tarihlerinin her yıl kanser bilinçlendirme ve tanıtım haftası olarak değerlendirildiğini kaydetti. Türkiye’de 2014 Sağlık Bakanlığı verilerine göre her yıl 163 bin yeni kanser vakasının görüldüğünü aktaran Yrd.Doç.Dr. Keleş, erkeklerde kanser görülme oranlarının arttığına dikkati çekti.

Erken tanı ile şansımız çok yüksek”

Erkeklerde en fazla akciğer, kadınlarda ise meme kanserinin ilk sıralarda yer aldığını dile getiren Yrd. Doç. Dr. Keleş, “ Erken tanıyla kanser türlerinin tedavisinde başarı şansımız çok yüksek. O nedenle bu hafta kanserde erken tanıyı, düzenli sağlık kontrollerini vurguluyoruz” diye konuştu.

“Tedavide son 20 yılda ciddi yol aldık”

Kanseri arttıran nedenlerin başında sigaranın geldiğini belirten Yrd. Doç. Dr. Keleş, “ Obeziteye de dikkat etmemiz gerekiyor. Obeziteyle ilgili kanserlerde de artış görüyoruz. Kanserle ilgili tanılar arttıkça, teknolojik gelişmeler de artıyor. Onkoloji tedavilerinde son 20 yılda büyük bir gelişim oldu. Radyasyon onkolojisi alanında önemli gelişmeler oldu. Modern ve ileri teknolojiler sayesinde sadece kanserin bulunduğu alanı ışınlamayı hedefleyen cihazların sağladığı faydalar öne çıkıyor. Radyoterapi 100 yıldır zaten uygulanan bir tedavi yöntemi. Ama son 20 yılda radyoterapinin yan etkilerini azaltmaya yönelik ciddi yol aldık.” dedi.
 

Bir önceki yazımız olan Hastalıkta tanı, hata kaldırmaz başlıklı makalemizde acıbadem üniversitesi sağlık politikaları uygulama, haber ve haberler hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

alexa düşürme teknikleri